Historie
Historie
Vznik hasičského sboru ve Vítězově
Úřední zápis Okresního úřadu v Kolíně hasičského sboru ve Vítězově po č.j. 14710/08 – 53374 ze dne 11. dubna 1908 s podpisem okr. starosty Františka Skály uvádí velitele sboru Josefa Kratochvíla a jednatele Jaroslava Poláka.
Ve vsi vyhořela obecní kovárna a okresní úřad naléhal na vznik sboru. V zápise Obecního úřadu ve Vítězově ze 28. června 1907 za přítomnosti členů výboru Václava Kubíčka, Matěje Němce, Jana Palackého, Václava Kurky, Antonína Rovenského, Bedřicha Kremla a starosty Josefa Holana je psáno: „Jednotlivými hlasy usneseno sbor dobrovolných hasičů nepodporovat (tedy jeho vznik) a stanovy se neschvalují z těchto důvodů: obec je malá, asi 58 čísel čítající, v těch více domků nových, taškami krytých, dále proto, že obci nelze vydržovati sbor tento z prostředků obecních, jelikož obec větší obnos dluhuje. Dle § 45 zák. z 25.5.1876 ustanovila osoby působící ku řízení stříkačky atd., aby šlauchy vedly a na stavení lezly apod. K tomu způsobilé osoby ku hlášení v pádu ohně: Václav Kurka, Bedřich Kreml, Jan Kolařík, Antonín Rovenský, Jan Holan, Karel Krátký, Matěj Němec, Václav Kubíček.“
Na schůzi ze dne 4. září 1907 se rozhodlo, že „obec platí 20% přirážku a náklady na výzbroj, tj. šatstvo a ostatní potřeby, a že letos více vydáno válení obecních cest a zhotovením rigolu, bude v příštím roce obecní přirážka nejméně 40%. Nákladem na výzbroj by se ještě zvětšila, proto proti rozhodnutí okresního výboru nutno protestovati k zemskému výboru, a to proto, že obec má ustaveno 12 osob k řízení stříkačky v pádu ohně.“
Na to 19. února 1908 „jednomyslně usneseni: protože okresní výbor obci nařizuje stanovy dobrovolného hasičského sboru schváliti a má se jemu odevzdati dle §48 potřebná zbroj, tj. nářadí hasicí a ochranné, propůjčí se (asi obcí) dvoukolová stříkačka a voznice, košíky, hasící žebřík, zbroj (přilba a ochranný pás se sekyrou). Velitel zůstává podřízený starostovi obce. Zbroj se má opatřiti šesti hasičům.“
Dne 8. ledna 1909 usneseno zakoupiti dobrovolnému hasičskému sboru 40m hadic, 1 konvičku na olej, 1 kladivo železné, 2 nové kartáče rýžové, 2kg oleje, 5 pakunků do hadic a 2 do savic.
Dne 14. září 1910 po delší debatě na návrh p. Kurky usneseno ponechati zakoupení nové stříkačky, až by se shledala stará dle dobrozdání odborníka nezpůsobilá. To okresní výbor nepovolil, jak se konstatuje 27. Ledna 1911, „ani když bylo sděleno, jak se stará stříkačka vyznamenala letos na Kamhajku. Obecní úřad nebyl pozván k obhájení stanoviska, všichni jsou proti tomu.“ – Odborník skutečně shledal stříkačku nezpůsobilou, ale obec opět koupi zamítla. Ještě v prosinci toho roku 1911 „všichni z výboru změnu staré stříkačky pokládají za zbytečnost.“
Dne 25. června 1912 žádá velitel Josef Kratochvíl o novou stříkačku – „většinou hlasů (čtyřmi) se zamítá.“
Dne 30. května 1913 výbor schvaluje účet za hasičské potřeby (nejsou jmenovány). Roku 1931 jsou členové hasičského sboru pojišťováni u Hasičské vzájemné pojišťovny a 10. ledna 1939 se pojistka prodlužuje, je pojištěno 12 hasičů, 1 pár koní, a kočí.
Dne 30. června 1939 je hasičský spolek z rozhodnutí úřadu zrušen, o jeho povolení se musí žádat již německé úřady.
Datum poslední aktualizace: 18. 11. 2010 17:26