Historie
Radioklub Velim OK1KKA
75 let činnosti spolku
Historie radioklubu se datuje do poválečných let, první zápisky v kronice jsou z roku 1946, nejstarší dochovaná samostatná posluchačská koncese člena RK je platná již od roku 1930. Radioklub vzniká jako tzv. „Odbočka kolínských radioamatérů“, zde je přímá souvislost s poválečným obnovením činnosti organizace ČAV (Českoslovenští amatéři vysílači). K přidělení značky OK1OKA dochází k datu 1.1.1948. Radioklub měl klubovnu ve věži chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně, ta byla později přemístěna do objektu RPR u nádraží (Rozvodné závody). V padesátých letech se sjednocují volací znaky podle sovětského vzoru a dochází ke změně volací značky na OK1KKA, rovněž dochází k začlenění do Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou). Radioklub pracoval v prvopočátcích na krátkých vlnách, ale v brzké době začal pracovat i na velmi krátkých vlnách, na kterých slavil díky zdatnosti jeho konstruktérů a operátorů velké úspěchy. Největší uznání měly mikrovlnné konstrukce, které jsou dodnes zmiňované v mnohých historických písemnostech a odborných publikacích.
Klubovna ve věži kostela Sv. Bartoloměje v Kolíně r. 1950
Naše klubová stanice byla aktivní v závodech jak na KV tak i na VKV. Každoročně se zúčastňovala Polního dne, kdy vysílala z různých kót, např. Javořice, Devět skal, Čeřínek, Mezivraty, Krkaňka a umisťovala se vždy na předních místech.
Dortodyn, zařízení pro 432MHz kde rezonanční dutina je vyrobena z formy na dort
V roce 1968 se zázemí stanice stěhuje do Velimi, kde v osmdesátých letech pod vedením mistra sportu Stanislava Korence OK1WDR, pokračuje ve své aktivní činnosti a práci s mládeží. Rovněž aktivně spolupracuje s dalšími odbornostmi místní základní organizace, která měla přes osmdesát členů (motoristi, střelci, modeláři a radisti). Radioklub se účastní různých soutěží souvisejících s elektronikou, kde dosahuje značných úspěchů. Vysílá na VKV, organizuje rádiový orientační běh, pořádá celorepubliková setkání radioamatérů, soutěže pro mládež v elektronice a publikuje. Se zánikem Svazarmu aktivita polevuje, ale neustává, většina členů RK je nadále aktivní, jen se neschází pravidelně v klubovně a vysílá z domova nebo z různých kót při závodech.