Blízké okolí
- Navštívíte-li naši obec, upoutá vás nejprve svou velkou rozlohou, zejména spolu s osadou Vítězov, která má s Velimí společný obecní úřad. Obě osady spolu s bývalými mlýny Horní Nouzov a Dolní Nouzov procházely historií vždy společně.
- Dominantou v blízkosti velimského náměstí je samostatně stojící věž -zvonice u katolického kostela svatého Vavřince. V roce 1542 byla na dnešním místě postavená dřevěná zvonice na kamenném podkladě pro zavěšení tří zvonů na starý husitský způsob s vysokým točením, pro které nevyhovovala starší kostelní chórová věž. V roce 1721 byla zvonice opravena, přičemž způsob zavěšení zvonů byl zachován. Jelikož ale dřevěná stavba vyžadovala neustálé opravy, byl v roce 1767 požádán kolínský stavitel František Jedlička o vypracování plánu na novou kamennou zvonici. V roce 1771 byla zvonice v pozdně barokním slohu postavena, letopočet stavby se dochoval na portálu dveří. V nové zvonici již byly zvony zavěšeny klasickým způsobem. Jednopatrová, volně stojící kamenná stavba, stěny jsou členěny lizénami a římsou, krytá je zvonovitou střechou. Zajímavostí, kterou nemůžeme běžně vidět, je zvon ve zvonici, ulitý v 15-tém století v Kutné Hoře, který byl původně umístěn v kruhové věži kostela, ze které se zachovala pouze její spodní část. Zvon jakoby zázrakem přežil všechny požáry a válečné události, které se krajem přehnaly.
- Pojedete-li do Velimi ve směru od státní silnice na Český Brod, upoutá Vaši pozornost vlevo od cesty kostel evangelický, vystavěný v roce 1854, pseudoslohový orientovaný k západu. První evangelická bohoslužba se konala ve Velimi 29. května 1783, pouhé dva roky po vydání tolerančního patentu císaře Josefa II. Nejprve žádali místní evangelíci, aby jim byl přenechán téměř nepoužívaný starý katolický kostel, což však císař nepovolil. Místo toho obdrželi 30. června 1784 svolení se stavbou vlastního svatostánku, který byl vysvěcen již 24. října 1784. Současně byla započata stavba fary a školy. V roce 1854 byl starý chrám zcela přestavěn a rozšířen, neboť původní již nepostačoval pro všechny zájemce.
- Směrem na jih a jihovýchod od obce jsou vidět dva pomníky, připomínajícími tuto bitvu, nejčastěji uváděnou jako bitva u Kolína Pomník patrný více vlevo byl vystavěn jako pískovcový monolit, na keltské skále. Dnes je tento kopec nazýván Bedřichov. Pruský král Fridrich odtud sledoval průběh boje. Po porážce svých vojsk musel uprchnout na sever a posléze se svou armádou opustit českou kotlinu.
- Druhý výstavnější pomník se nachází na návrší nad silnicí Kolín-Praha, na okraji obce Křečhoř. Pro turisty jsou oba pomníky dobře přístupné po nenáročném výstupu. Odměnu za námahu je rozhled severními směry. Za příhodného počasí vidíme nejen převážnou část Polabí, ale i Bezděz,Kozákov,České středohoří a hory Jizerské, Krkonoše a Orlické. Cesty k oběma dominantám vedou pěší turisty mezi třešňovými alejemi a porosty vzrostlých akátů,které v době květu omamně voní.
- Turisté ,kteří se zajímají o archeologii neopomenou navštívit pravěké sídliště Skalka na okraji obce směrem na Novou Ves. Podrobnosti o zdejším archeologickém výzkumu a také o bitvě u Kolína je možné se dovědět v museu blízkého okresního města,v Kolíně.(8 km). Přírodní zvláštnosti se nacházejí v lomech zahloubených v okolních návrších. Lze vidět zkamenělé přesličky, plavuně a živočichy, které jsou dokladem existence moře, které zdejší krajinu kdysi pokrývalo. Některé lokality jsou označeny jako chráněné a očekává se, že se zde tak budou turisté chovat.
- Pro ornitologii je celá oblast rovněž zajímavá. V krajině lze spatřit mnoho dravců. kteří loví drobné hlodavce. V pískovně nedaleko státní silnice hnízdí velká kolonie břehule říční. Velká sbírka ptactva zdejšího kraje, kterou shromáždil velimský lékař MuDr. Urbánek, je umístěna v Národním muzeu v Praze.
- Budete-li procházkami po okolí unaveni, můžete své síly obnovit v blízkých lázních Poděbrady. To je nejen hezké město na řece Labi, ale jezero na jeho blízkém okraji, skýtá příležitost ke koupání a provozování vodních sportů.( 7 km ).
- Pokud patříte mezi ty, kteří odolali lákavým nabídkám cestovních kanceláří na zahraniční dovolenou za super ceny a zůstáváte doma v Česku s tím, že někam vyrazíte, možná vám přijde vhod tip na krátký výlet. Putování začněte na zámku v nedaleké Radimi, který je od 28.června zpřístupněn veřejnosti. Tento zámek je ojedinělou renesanční památkou která se, po letech chátrání a devastace, díky novému majiteli probouzí k životu. Ze zámku nasměrujte své kroky po zelené značce romantickým údolím Výrovky do Vrbčan. Cestou potkáte dvě přírodní rezervace: Stráň u Chroustova a Stráň u splavu. Obě se mohou pochlubit chráněnou lokalitu teplomilných a suchomilných rostlin a množstvím rozmanitých brouků a motýlů. Stráň u Chroustova leží v místě, kde říčka Výrovka vytváří oblouk a nad ním se vypíná skalnatý svah, kde je již zmíněná rezervace. Zhruba kilometr dále proti proudu je na levé straně říčky druhá z přírodních rezervací, a to Stráň u splavu. Kolem strání pokračujte po zelené značce až do Vrbčan ke kostelu sv.Václava. Zde narazíte na jedno z Tajuplných míst Podlipanska s pověstí o praporci sv.Vojtěcha. Prohlídku kostela a zvonice si lze domluvit u paní Jany Svobodové, Vrbčany 164, tel.: 605 362 619. Za zmínku a prohlídku stojí také románské podzemí kostela. Z Vrbčan můžete pokračovat po zelené značce do Miškovic, Klášterní Skalice a Kouřimi. V Klášterní Skalici a Kouřimi potkáte další Tajuplná místa Podlipanska. Těchto míst je na území Podlipanska celkem 20. Průvodce „Tajuplná místa Podlipanska“ získáte v ifomístech. Jedno takové infomísto je i u nás ve Velimi v restauraci Sokolovna. Z Kouřimi, Vrbčan a Radimi se můžete zpět svést vlakem do Peček a odtud přípojem do Velimi; o víkendu si můžete navíc výlet zpestřit jízdou „Podlipanským motoráčkem“, který je na této trati provozován historickým motorovým vozem Hurvínek. Při návštěvě Kouřimi nezapomeňte navštívit skanzen. Info o akcích ve skanzenu a nejen tam naleznete na www.podlipansko.cz
A nakonec pár zajímavých odkazů pro výlety a cestování:
www.Rodinnevylety.cz
www.Tipynavylet.cz
www.Cestujeme.cz
www.ceske-hrady-zamky.cz
www.cestyapamatky.cz/kolinsko